Register !!
 
HomePortalCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 29 këshilla për muajin e shenjtë të Ramazanit

Go down 
AuthorMessage
stat-X|V!p3r
Admin


Posts : 74
Join date : 2011-04-08
Age : 22
Location : Macedonia

PostSubject: 29 këshilla për muajin e shenjtë të Ramazanit   Thu Aug 18, 2011 6:40 am

Është muaji më i madh! Më fisniku! Më i bekuari! Muaji më i pritur në kalendarin Islamik! I gjithë fokusi zhvendoset në adhurime të shumta, ripërtëritje të vetës, spiritualitet të shtuar, duke përdorur mënyrat më të mira për t’u përgatitur për këtë muaj.

1. Përgëzo miqtë dhe të afërmit për Ramazan

2. Fto për iftar

3. Ndihmo ndonjë nevojtar

4. Pastroje xhaminë

5. Vizito të sëmurit

6. Shtoi lutjet

7. Lexo Kur’an

8. Mos u nervozo

9. Ji i përpiktë në punë

10. Lutu për prindërit e tu

11. Fal rregullisht namazet me xhematë

12. Fali ata të cilët të kanë dëmtuar

13. Largo ndonjë pengesë nga rruga

14. Shfrytëzo këtë muaj për t’u ndarë nga duhani

15. Dërgo sa më shumë emaila me këshilla dhe urime

16. Mësohu të heshtësh

17. Ha dhe pi, por mos e tepro

18. Kurseje ujin, rrymën dhe telefonin

19. Ndihmo te moshuarit

20. Ndihu i lumtur

21. Jep dhurata

22. Buzëqesh

23. Blej një palë rroba për një jetim

24. Qëndro pranë familjes mundësisht

25. Lutu për myslimanët

26. Mos e humb kohën kot

27. Fale namazin e teravisë

28. Kërko falje nga Allahu

29. Përcille Ramazanin

Ramazani është kohë kur myslimani mund të afrohet më shumë tek Allahu, duke bërë vepra të mira dhe duke u ndaluar nga ato të palejuarat.

Sa mirë, një frymë e re po vjen tek ne. Frymë mjaft e shumëpritur! Falënderimi i takon Atij që na nderoi me këtë mysafir.
Back to top Go down
View user profile http://stat-x.com
 
29 këshilla për muajin e shenjtë të Ramazanit
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
stat-X Forum :: Kategorit e Forumit :: Edukative :: Ramazani-
Jump to: