Register !!
 
HomePortalCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 Hakerat Anonimët Mund Të Shkatërrojnë Facebook ?

Go down 
AuthorMessage
stat-X|V!p3r
Admin


Posts : 74
Join date : 2011-04-08
Age : 22
Location : Macedonia

PostSubject: Hakerat Anonimët Mund Të Shkatërrojnë Facebook ?   Wed Aug 24, 2011 5:48 pm

Hakerat anonim njoftoi këtë javë se do të shkatërrojë rrjetin social Facebook më 5 nëntor, por është e mundur për të marrë poshtë një vend të tillë të madh?
Ekspertë nga PCmag foli Chester Wisniewski, konsulent i sigurisë në Sophos. Sipas tij, çdo vend mund të merret poshtë në qoftë se ka mjaft njerëz që e duan atë.Hakerat nga Anonim janë përpjekur për të marrë Facebook poshtë në të kaluarën, por kanë arritur vetëm për disa sekonda. Në thelb, si Facebook dhe faqet Amazon janë të pamundur për të marrë poshtë.
Metoda hakerat e preferuar 'e sulmit është një DDoS - Shpërndarë Mohimi i Shërbimit. Çfarë është DDoS?Hakerat depërtojnë viruset apo krimbat në mijëra kompjutera dhe ata të drejtuar një program sulm, në pritje të urdhrave të largët. Kur merr një urdhër të tillë, të gjithë këta kompjuterë njëkohësisht të fillojë një sulm të përbashkët mbi viktimën. "Shpërndarë" do të thotë se sulmi është bërë të njëjtën kohë nga kompjutera të shumta, dhe "pro" tregon se sulmi i përdor burimet kompjuterike të viktimës, por jo të vjedhin apo të shkatërrojnë informacionin në kompjuterët e infektuar.~~~HabitsE~~~ Shperndajeni ~~~ Ju Faleminderit ~~~
Back to top Go down
View user profile http://stat-x.com
 
Hakerat Anonimët Mund Të Shkatërrojnë Facebook ?
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
stat-X Forum :: Kategorit e Forumit :: Edukative :: Diskutime për gjërat edukative.-
Jump to: